Také na iDnes.cz vyšel článek věnovaný narozeninám Karla Habsburského, dokonce uvedený v duchu hypotetických oslav jeho narozenin coby českého krále Karla IV.

Pokud by se české dějiny 20. století ubíraly trochu jiným směrem, konala by se dnes v Praze slavnostní vojenská přehlídka a v katedrále sv. Víta by pražský arcibiskup sloužil mši. Náš král, Karel IV., by totiž slavil šedesáté narozeniny.

Možná by u příležitosti šedesátých narozenin českého krále Karla IV. po oslavenci dokonce pražský magistrát pojmenoval i nějakou stanici metra. A den pracovního volna by motivoval všechny, aby si připili na zdraví svého panovníka. Historie však šla jiným směrem a Karel Habsbursko-Lotrinský slaví bez královských fanfár. Potomek slavných vládců se narodil 11. ledna 1961 jako nejstarší syn korunního prince Otty Habsburského a jako vnuk posledního rakouského císaře Karla I. Ten byl také českým a uherským králem.

(...)

Cesty Habsburků a českých zemí se rozešly v roce 1918. I po sto letech republiky však existují v Česku strany nebo spolky, které prosazují návrat monarchie. Díky projektu „Koruna pro Karla“ se podařilo vybrat 300 tisíc korun, za které vznikne v dílně šperkaře Jiřího Urbana kopie svatováclavské koruny jako dar ke Karlovým šedesátinám.

Karel se do Česka vrací při různých kulturních a společenských příležitostech. Před rokem vzbudil na sociálních sítích rozruch jeho syn Ferdinand: „Poprvé v Praze… a navštívil jsem úžasnou katedrálu svatého Víta. Nějaká doporučení na další místo?“ napsal na Instagram. Dostal sadu doporučení od okamžité korunovace po tip na nejlepší pivo ve městě.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/karel-habsbursky-monarchie-kral.A210110_202206_domaci_nea (je možné číst po zaplacení předplatného iDnes Premium – na jeden měsíc za symbolický poplatek 1 Kč)

 • Anhängerschaft

  Anhängerschaft

  Als ein registrierter Anhänger der Böhmischen Krone ist es Ihnen gestattet am Parteileben teilzunehmen, regelmäßig Informationen des Parteivorstandes sowie Einladungen zu unseren Veranstaltungen zu erhalten. Read More
 • Mitgliedschaft

  Mitgliedschaft

  Die ordentlichen Mitglieder der Böhmischen Krone verfügen über das Recht aktiv am inneren Parteileben teilzunehmen, seine Entwicklung zu beeinflussen, bei den Parteiversammlungen abzustimmen sowie in Parteigremien gewählt zu werden. Read More
 • Finanzielle Unterstützung

  Finanzielle Unterstützung

  Die Böhmische Krone als eine nicht-parlamentäre politische Partei ist von freiwilligen Spenden ihrer Anhänger und Mitglieder abhängig. Unterstützen Sie die Wiederherstellung der Monarchie durch einen Beitrag auf unser transparentes Konto. Read More
 • 1