Z médií

Kdo nebo co v současné době rozděluje společnost a jaké pojetí politiky dnes oslovuje lidi a má budoucnost? Předseda Koruny České Radim Špaček vystoupil na toto téma v pořadu Politické spektrum na ČT24 v neděli 21. března 2021. Dalšími diskutujícími byli Petr Hannig, předseda Rozumných, a Libor Vondráček, předseda Svobodných.

Téma pořadu poskytlo panu předsedovi vynikající příležitost seznámit diváky s některými zásadními přednostmi monarchie oproti republice s volenou hlavou státu: My monarchisté jsme přesvědčeni, že monachie je správné státní zřízení právě proto, že v jejím čele je nezpochybnitelný symbol celého státu, celého národa a sjednocující prvek, a to je právě ten monarcha. A vidíme v praxi, každodenně a už dlouhodobě, že absence monarchy, kdy v čele státu stojí volený prezident, je právě ten prvek, který společnost dlouhodobě rozděluje, z principu věci samé, protože toho prezidenta nakonec zhruba polovina chce a zhruba polovina odmítá. A ještě ke všemu takový prezident, který je tam tam právě teď, se přímo vyžívá v rozdělování společnosti. Samozřejmě je to tedy principiální problém, který my jsme přesvědčení, že je třeba odstranit tím, že se vrátíme k osvědčené formě vlády.

Velmi monarchisticky znějícím titulkem referovaly o narozeninách následníka trůnu a o akci Koruna pro Karla Krajské listy z Vysočiny.

I jinak článek stojí za přečtení, protože se nejedná jen o jinak časté opsání informací z tiskových zpráv, ale přináší mnoho zajímavých informací.

11. ledna oslaví Karel Habsburský své šedesáté narozeniny. Vnuk posledního krále na českém trůnu dostane od (svých) Čechů krásnou připomínku vládnutí. Repliku svatováclavské koruny. Vyrobenou šperkařem v poměru jedna ku jedné. Jen drahokamy budou ze skla a zlatá konstrukce koruny budou ‘jen’ pozlacené stříbrné plíšky. I tak se jedná o práci, která stála rovných 300 000 korun. Odkud ty peníze šly?

Reportáž Českého rozhlasu o kopii Svatováclavské koruny, pořízené jako dar pro Karla Habsburského.

11. ledna 2021 slaví šedesáté narozeniny vnuk posledního českého krále Karla I., Karel Habsbursko-Lotrinský. Opravdu velmi symbolický dárek dostane i od skupiny lidí z České republiky. Je to přesná kopie jednoho z českých korunovačních klenotů.

„Je to kopie svatováclavské koruny od pana Jiřího Urbana, který spolupracuje se svým zetěm Janem Jarošem,“ říká starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku Jindřich Holub, který je zároveň předsedou Spolku pro obnovu Českého království. Spolek má v současnosti tři členy, ale na výzvu k přispění na výrobu kopie koruny reagovalo více než sto šedesát jednotlivců i firem.

Jindřich Holub, člen předsednictva Koruny České a předseda Spolku pro obnovu českého království, který zaštítil výrobu repliky Svatováclavské koruny jako daru k 60. narozeninám pro Karla Habsburského, poskytl rozhovor pro Impuls.cz.

Své 60. narozeniny v pondělí oslaví dědic českého trůnu Karel Habsbursko-Lotrinský. Podle předsedy monarchistické strany Koruny České, Radima Špačka, by byl Karel Habsbursko-Lotrinský velmi důstojným panovníkem českých zemí.

Šéf českých monarchistů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále popsal, proč je podle něj monarchie lepší oproti republice.

Že představa českého státu jako monarchie pod vládou Habsbursko-Lotrinského rodu už není něco nemyslitelného, dosvědčuje v posledních letech rostoucí zájem médií o téma monarchie.

Nejnověji například článek na webu Seznam Zprávy, který zcela vážně rozvíjí spekulaci o průběhu české historie po roce 1918, kdyby v čele státu stál nadále Karel I. a jeho potomci.

Rekonstrukce pražského Malostranského náměstí by měla být zahájena v příštím roce. Ale ani s blížícím se okamžikem zahájení úprav prostoru Malostranského náměstí není jasné, zda se na náměstí vrátí socha nejslavnějšího novodobého českého vojevůdce maršála Radeckého.

Vítězný soutěžní návrh Atelieru Hájek z roku 2014 s návratem pomníku počítal. Do patnáctého prosince je možné podepsat „Petici občanů za návrat sousoší maršála Radeckého na Malostranské náměstí“, kterou spustily malostranské občanské spolky s účastí Spolku Radecký Praha. Jeho předseda a také významný člen Koruny České Ing. Arch. Jan E. Bárta odpovídá Konzervativním novinám.

Rozhovor s čestným předsedou Koruny České Václavem Srbem o osobnosti císaře Františka Josefa I. a o monarchii obecně vyšel v časopise Meridian, který je distribuován ve vlacích Českých drah.

Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva. Koalici chyběl k zisku dvou mandátů jediný hlas. Při takto těsném výsledku chce objasnit průběh voleb. V tiskovém prohlášení to za koalici uvedl krajský manažer TOP 09 Michael Kubík. Koalici tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká.

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

„Jeden jediný chybějící hlas nemá ve volební historii obdoby. Při podrobném seznámení se s dílčími výsledky voleb dochází k nalezení mnoha nesrovnalostí, které při takto těsném výsledku považujeme za nutné objasnit. Není možné, aby případné drobné pochybení jednotlivce zásadně ovlivnilo volební výsledek,“ zdůvodňuje podání stížnosti předseda krajské TOP 09 Jiří Blažek.

Celý článek si můžete přečíst na webu ČT24

Havlíčkobrodský deník přinesl v rámci série Lidé odvedle článek monarchisty Jindřicha Holuba, člena předsednictva Koruny České, předsedy Spolku pro obnovení Českého království a starosty obce Pohleď.

 • Anhängerschaft

  Anhängerschaft

  Als ein registrierter Anhänger der Böhmischen Krone ist es Ihnen gestattet am Parteileben teilzunehmen, regelmäßig Informationen des Parteivorstandes sowie Einladungen zu unseren Veranstaltungen zu erhalten. Read More
 • Mitgliedschaft

  Mitgliedschaft

  Die ordentlichen Mitglieder der Böhmischen Krone verfügen über das Recht aktiv am inneren Parteileben teilzunehmen, seine Entwicklung zu beeinflussen, bei den Parteiversammlungen abzustimmen sowie in Parteigremien gewählt zu werden. Read More
 • Finanzielle Unterstützung

  Finanzielle Unterstützung

  Die Böhmische Krone als eine nicht-parlamentäre politische Partei ist von freiwilligen Spenden ihrer Anhänger und Mitglieder abhängig. Unterstützen Sie die Wiederherstellung der Monarchie durch einen Beitrag auf unser transparentes Konto. Read More
 • 1