V neděli upoutala britská královna Alžběta II. pozornost celého světa svým mimořádným poselstvím k národu při pandemii koronaviru. Velmi nepříjemné je bohužel srovnání s tím, co v ten samý den předvedl český prezident.

Hodnotu projevu prezidenta dobře vystihl místopředseda Koruny České Petr Krátký: Největší přínosem prezidentdenta republiky v počátcích koronavirové krize bylo, když se k ničemu nevyjadřoval.

Proslov královny Alžběty a jeho srovnání s veřejnými vystoupeními našeho prezidenta ale upoutalo pozornost mnoha českých médií. Připoměňme aspoň některé z nich:

V komentáři na Reflex.cz Strašlivé srovnání pro Česko: Citlivý a moudrý projev Alžběty II., naproti tomu útočný a mstivý Zeman píše Viliam Buchert: Pouhé čtyři minuty potřebovala v neděli večer britská královna Alžběta II., aby ve svém mimořádném poselství k národu shrnula to, co potřebují lidé v době koronavirového marasmu slyšet: Slova povzbuzení, slova útěchy, slova ocenění, ale i slova naděje pro budoucnost. Pro Českou republiku to bylo poučné, ale bohužel nesmírně nelichotivé srovnání s tím, co v tu samou neděli dopoledne předvedl prezident Miloš Zeman. V dalším textu mimo jiné pojmenovává Miloše Zemana výstižným titulem prezident-bořitel.

Na Forum 24 si Johana Hovorková v komentáři Alžběta II. pronesla projev, jaký bychom si přáli i u nás. Bohužel jej neuslyšíme povzdechla, že Česká republika není monarchie, a tak nám nezbývá, než poslechnout si britskou královnu, chceme-li slyšet nejedovaté, upřímné poděkování lidem v současné těžké situaci: Teprve počtvrté od roku 1952, kdy usedla na trůn, mimořádně promluvila britská královna Alžběta II. ke svému lidu. Byl to projev plný pokory, díků a snahy podpořit národ v těžké chvíli, kterou prožívá během koronavirové krize. A ano, musíme si povzdechnout – byl to projev, jaký České republice bytostně chybí.

Na Seznam Zprávy napsal zástupce šéfredaktora Jiří Hošek komentář Když je Britům nejhůř, mají ještě panovníka, který se vysloveně zabývá hodnotou stmelující role monarchie a panovníků a krizových obdobích dějin a přirovnává královnin projev ke slavné řeči jejího otce Jiřího VI. za druhé světové války: V průběhu posledních 70 let přišlo několik generací Britů na to, že jedinou osobou či institucí, na kterou se dá i v časech nějtěžších spolehnout, není ani Královská pošta, ba ani BBC, nýbrž Její Veličenstvo Alžběta II. Tváří v tvář bezprecedentnímu nebezpečí, v jakém se svět včetně Spojeného království ocitl, se nedělní královnino televizní vystoupení dočkalo srovnání s legendárním válečným proslovem Alžbětina otce, kterým král Jiří VI. dokázal 3. září 1939 „restartovat“ otřesenou morálku britské veřejnosti. Srovnání je to oprávněné.

A další zajímavé historické souvislosti promluvy královny Alžběty II. si můžete přečíst třeba ve článku Královnina řeč. Promluvila k národu, společnosti a nemocnému světu na Forbes.cz

Třeba se jednoho dne dočkáme času, kdy podobnou promluvu panovníka, který by sjednocoval společnost v těžkých časech, tak jako nyní z Wndsoru, budeme moci slyšet i z Pražského hradu. Zatím však nezbývá než popřát:

Bůh ochraňuj královnu.

 • Anhängerschaft

  Anhängerschaft

  Als ein registrierter Anhänger der Böhmischen Krone ist es Ihnen gestattet am Parteileben teilzunehmen, regelmäßig Informationen des Parteivorstandes sowie Einladungen zu unseren Veranstaltungen zu erhalten. Read More
 • Mitgliedschaft

  Mitgliedschaft

  Die ordentlichen Mitglieder der Böhmischen Krone verfügen über das Recht aktiv am inneren Parteileben teilzunehmen, seine Entwicklung zu beeinflussen, bei den Parteiversammlungen abzustimmen sowie in Parteigremien gewählt zu werden. Read More
 • Finanzielle Unterstützung

  Finanzielle Unterstützung

  Die Böhmische Krone als eine nicht-parlamentäre politische Partei ist von freiwilligen Spenden ihrer Anhänger und Mitglieder abhängig. Unterstützen Sie die Wiederherstellung der Monarchie durch einen Beitrag auf unser transparentes Konto. Read More
 • 1