Na webu Echo24 vyšel zajímavý komentář Ondřeje Šmigola, který nastoluje možnost obnovy monarchie v Českých zemích.

Předesíláme, že článek vyšel 31. prosince, na Silvestra, kdy je zvykem psát v médiích texty nevážného charakteru, ne-li přímo žerty a mystifikace. Navzdory tomu se nejedná o žádný úle, ale za velmi rozumně napsaný text postavený na jasných faktech, s jehož hlavní myšlenkou se nedá než souhlasit, a silvestrovská je snad jen mírná nadsázka, s níž jsou některé pasáže formulovány.

Ostatně v časopise Echo24 vyšlo v poslední době více článků, stavících se k naší věci pozitivně (viz např. Jiří Peňás: Ať žije republika?, Vnuk českého krále prohrál spor o své jméno, Nominujte Karla Habsburského na předsedu Komise EU, vyzývají monarchisté Babiše).

Níže citujeme aspoň několik zajímavých pasáží:

Je konec roku, desátých let. Také právě proběhlo třicáté výročí konce komunismu. (...) Je tedy načase se ptát, jestli jsme nepromarnili uplynulý rok, dekádu i třicet let od komunismu tím, že jsme neučinili jeden klíčový krok, totiž návrat monarchie.

Teoreticky se Česko na ustanovení monarchie dokonale hodí. Prezidenti obývají staré sídlo českých králů, těší se zdaleka větší úctě, než by odpovídalo reálné moci jejich úřadu. Více než v jiných komunistických zemích byla reálná nejvyšší funkce (generálního tajemníka KSČ) spojována s titulární nejvyšší funkcí (prezident). Lesk českého království tak ulpívá i na republikánském zřízení.

Tuto tradici zpochybnila přímá volba prezidenta. Ta zabraňuje tomu, aby hlava státu byla opravdu „všech“, jelikož ji ještě více zpolitizovala, zhruba půlka národa tak bude prezidenta vždy nesnášet. Král oproštěný od politiky by se velmi zdráhal do ní zasahovat, a mohl by se tak věnovat tomu, aby byl opravdovým národním svorníkem. Králové a královny si uvědomují, že zastupují celý národ, proto se snaží sdílet jeho útrapy. Vysílají členy rodiny bojovat do válek, jako nepolitikové dokážou sjednotit zemi v časech krize, vládu činí majestátnější. Tam v Evropě, kde monarchie přežila, patří k populárním formám vlády.

(...)

K tomu je potřeba připočíst ekonomické benefity monarchie. Korunovace, svatby a pohřby lákají desetitisíce diváků z celého světa. Marketingové možnosti jsou nedozírné. Historické rozhodnutí Čechů by jistě upoutalo zájem celého světa a tím dále podpořilo turismus a hospodářství.

(...)

Nechť tedy letošní novoroční přípitek zní Za krále!

Článek si můžete přečíst na webu Echo24.cz (celý text je však dostupný pouze předplatitelům)

 • Anhängerschaft

  Anhängerschaft

  Als ein registrierter Anhänger der Böhmischen Krone ist es Ihnen gestattet am Parteileben teilzunehmen, regelmäßig Informationen des Parteivorstandes sowie Einladungen zu unseren Veranstaltungen zu erhalten. Read More
 • Mitgliedschaft

  Mitgliedschaft

  Die ordentlichen Mitglieder der Böhmischen Krone verfügen über das Recht aktiv am inneren Parteileben teilzunehmen, seine Entwicklung zu beeinflussen, bei den Parteiversammlungen abzustimmen sowie in Parteigremien gewählt zu werden. Read More
 • Finanzielle Unterstützung

  Finanzielle Unterstützung

  Die Böhmische Krone als eine nicht-parlamentäre politische Partei ist von freiwilligen Spenden ihrer Anhänger und Mitglieder abhängig. Unterstützen Sie die Wiederherstellung der Monarchie durch einen Beitrag auf unser transparentes Konto. Read More
 • 1