Koruna pro Karla

Vnuk posledního dosud vládnoucího českého krále Karla I. a dědic zemí Koruny české Karel Habsburský oslavil 11. 1. 2021 své šedesáté narozeniny. Při příležitosti tohoto významného jubilea vznikla mezi českými monarchisty nezávislá iniciativa, kterou posléze organizačně zaštítil Spolek pro obnovu Českého království. Cílem iniciativy je věnovat JCKV Karlovi k těmto narozeninám dar, který bude symbolicky pocházet od celého lidu zemí Koruny české. Je jím replika Svatováclavské koruny zhotovená u renomovaného českého šperkaře Jiřího Urbana. Dne 4. ledna byla sbírka ukončena. Do toho dne bylo na transparentním účtu pro sbírku na Korunu pro Karla vybráno 310 335,06 Kč. Na tuto částku se složilo od 4. června 2020 do 4. ledna 2021 celkem 158 dárců. 300.000,- Kč bylo uhrazeno za výrobu repliky svatováclavské koruny. Zbylá částka je určena na výdaje spojené s předáním daru Karlu Habsburskému.
 • Rozhovor s Karlem Habsburským v CNN Prima News

  4. březen 2021

  V televizi CNN Prima News byl dnes hostem pořadu Interview Pavlíny Vintrové JCKV Karel Habsbursko-Lotrinský. Jak uvádí oficiální anotace, kdyby dnes existovala rakouská monarchie, byl by českým panovníkem. A to zřejmě se jménem Karel IV. Český. Jaké to je žít s tímto jménem? Jak vnímá současnou Evropu? Přišla řeč samozřejmě také na monarchii a na cenný dárek od českých monarchistů k jeho 60. narozeninám.

 • Krajské listy: Minimálně na Havlíčkobrodsku si přejí návrat monarchie, Karel Habsburský dostane českou korunu

  15. leden 2021

  Velmi monarchisticky znějícím titulkem referovaly o narozeninách následníka trůnu a o akci Koruna pro Karla Krajské listy z Vysočiny.

  I jinak článek stojí za přečtení, protože se nejedná jen o jinak časté opsání informací z tiskových zpráv, ale přináší mnoho zajímavých informací.

  11. ledna oslaví Karel Habsburský své šedesáté narozeniny. Vnuk posledního krále na českém trůnu dostane od (svých) Čechů krásnou připomínku vládnutí. Repliku svatováclavské koruny. Vyrobenou šperkařem v poměru jedna ku jedné. Jen drahokamy budou ze skla a zlatá konstrukce koruny budou ‘jen’ pozlacené stříbrné plíšky. I tak se jedná o práci, která stála rovných 300 000 korun. Odkud ty peníze šly?

 • Český rozhlas: Potomek posledního českého krále dostane k narozeninám kopii svatováclavské koruny

  13. leden 2021

  Reportáž Českého rozhlasu o kopii Svatováclavské koruny, pořízené jako dar pro Karla Habsburského.

  11. ledna 2021 slaví šedesáté narozeniny vnuk posledního českého krále Karla I., Karel Habsbursko-Lotrinský. Opravdu velmi symbolický dárek dostane i od skupiny lidí z České republiky. Je to přesná kopie jednoho z českých korunovačních klenotů.

  „Je to kopie svatováclavské koruny od pana Jiřího Urbana, který spolupracuje se svým zetěm Janem Jarošem,“ říká starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku Jindřich Holub, který je zároveň předsedou Spolku pro obnovu Českého království. Spolek má v současnosti tři členy, ale na výzvu k přispění na výrobu kopie koruny reagovalo více než sto šedesát jednotlivců i firem.

 • Rozhovor s Jindřichem Holubem pro Impuls.cz

  12. leden 2021

  Jindřich Holub, člen předsednictva Koruny České a předseda Spolku pro obnovu českého království, který zaštítil výrobu repliky Svatováclavské koruny jako daru k 60. narozeninám pro Karla Habsburského, poskytl rozhovor pro Impuls.cz.

 • iDnes.cz: V jiné době by byl českým králem. Karel Habsbursko-Lotrinský slaví narozeniny

  11. leden 2021

  Také na iDnes.cz vyšel článek věnovaný narozeninám Karla Habsburského, dokonce uvedený v duchu hypotetických oslav jeho narozenin coby českého krále Karla IV.

  Pokud by se české dějiny 20. století ubíraly trochu jiným směrem, konala by se dnes v Praze slavnostní vojenská přehlídka a v katedrále sv. Víta by pražský arcibiskup sloužil mši. Náš král, Karel IV., by totiž slavil šedesáté narozeniny.

  Možná by u příležitosti šedesátých narozenin českého krále Karla IV. po oslavenci dokonce pražský magistrát pojmenoval i nějakou stanici metra. A den pracovního volna by motivoval všechny, aby si připili na zdraví svého panovníka. Historie však šla jiným směrem a Karel Habsbursko-Lotrinský slaví bez královských fanfár. Potomek slavných vládců se narodil 11. ledna 1961 jako nejstarší syn korunního prince Otty Habsburského a jako vnuk posledního rakouského císaře Karla I. Ten byl také českým a uherským králem.

 • Žena.cz: Vnuk posledního českého krále slaví 60 let. Od tuzemských monarchistů dostane korunu

  11. leden 2021

  Narozeninám následníka trůnu, ale i dárku od českých monarchistů se věnuje také server Žena.cz:

  Vnuk posledního rakouského císaře Karla I. který byl i českým a uherským králem, Karel Habsbursko-Lotrinský oslaví v pondělí šedesátiny. Jako dárek dostane od Spolku pro obnovu Českého království kopii svatováclavské koruny. Dříve byl lesníkem, politikem i mediálním podnikatelem. Momentálně žije nedaleko Salcburku.

 • Na dar pro arcivévodu Karla přispěli lidé 310 tisíc korun

  5. leden 2021

  Vnuk posledního českého krále a korunní princ zemí Koruny české Karel Habsburský oslaví 11. ledna 2021 své šedesáté narozeniny. Mezi obyvateli Zemí Koruny české vznikla myšlenka věnovat mu k významnému životnímu jubileu náležitě hodnotný dar, jímž by vyjádřili svůj postoj k arcivévodovi Karlovi jako člověku pevně spjatému s historií naší země a také celého středoevropského prostoru.

  Celý projekt nazvaný "Koruna pro Karla" zaštítil Spolek pro obnovu Českého království, který zřídil pro financování daru speciální transparentní účet, jehož výnos byl určen výhradně na zhotovení kopie svatováclavské koruny u renomovaného českého šperkaře Jiřího Urbana.

 • „Koruna pro Karla“: Vnuk českého krále dostane z Česka kopii svatováclavské koruny

  30. prosinec 2020

  Spolek pro obnovu Českého království představil 28. prosince 2020 ve svém sídle v obci Pohleď na Havlíčkobrodsku kopii svatováclavské koruny, kterou chce věnovat Karlu Habsburskému. Vnuk posledního rakouského císaře Karla I., který byl i českým a uherským králem, oslaví 11. ledna 2021 šedesátiny. Dárek pro něj nechal spolek zhotovit u turnovského šperkaře Jiřího Urbana.

 • Koruna pro Karla Habsburského

  12. listopad 2020

  Vnuk posledního dosud vládnoucího českého krále Karla I. a dědic zemí Koruny české Karel Habsburský oslaví příští rok v lednu své šedesáté narozeniny. Při příležitosti tohoto významného jubilea vznikla mezi českými monarchisty nezávislá iniciativa, kterou posléze organizačně zaštítil Spolek pro obnovu Českého království. Cílem iniciativy je věnovat JCKV Karlovi k těmto narozeninám dar, který bude symbolicky pocházet od celého lidu zemí Koruny české a bude jím replika Svatováclavské koruny zhotovená u renomovaného českého šperkaře Jiřího Urbana.

  Díky řadě přispěvatelů se tento záměr v současné době zdárně vyvíjí, mimo jiné už byla vytvořena poduška pod korunu se zemskými znaky Čech, Moravy a Slezska. Ještě ovšem zbývá doplatit plnou cenu.

  Celý projekt, nazvaný „Koruna pro Karla“, je nestranický, otevřený pro všechny obyvatele našich zemí, kteří chtějí vyjádřit svůj postoj ke Karlovi Habsburskému, člověku pevně spjatému s historií naší země a také celého středoevropského prostoru. Koruna Česká se jako strana na tomto díle podílí nepřímo, prostřednictvím svých členů a příznivců, ale vřele ho podporuje.

  Úspěšné dokončení iniciativy však závisí na nás všech, kteří ho pomáhají propagovat mezi veřejností a kteří ho od srdce svým příspěvkem podpoří. Pro umocnění významu daru bude dobré, pokud se akce zúčastní co nejvíce přispěvatelů byť i jen symbolickou částkou.

  Darujte i Vy svou korunu na Korunu pro Karla!


  Odkaz na sledování transparentního účtu naleznete zde .

  Průběžný stav projektu sledujte zde.

 • 1