-
Andorra je knížectví v jihozápadní Evropě ležící mezi Francií na severu (56,6 km hranice) a Španělskem (63,7 km hranice) na jihu v nadmořské výšce 900 metrů nad mořem. Tento malý stát leží v kruhovité kotlině obklopen hřebeny Pyrenejí. Hlavní město Andorra la Vella se nachází v údolí řeky Valira.
Státním zřízením Andorry je parlamentní monarchie (diarchie). Hlavou státu jsou společně biskup diecéze Urgell ve Španělsku a francouzský prezident (který je tak zároveň i monarchou). Oba jsou zastupováni místními zástupci, tzv. osobními reprezentanty.
Většina obyvatel Andorry se hlásí k římskokatolické církvi. Andorra je členem několika mezinárodních organizací jako OSN a Rada Evropy, není členem Evropské unie.
-
Belgie je stát se zhruba 10,5 miliony obyvatel. Je to zakládající člen EU i NATO. Hlavní město Brusel je sídlem mnoha mezinárodních institucí, zejména Evropské unie (jedná se o neoficiální hlavní město EU, kde sídlí Evropská komise, Evropská rada i Evropský parlament), ale také NATO, Západoevropské unie a Světové celní organizace. Belgickým králem je Filip, který nastoupil na trůn v červenci 2013 a stal se tak sedmým králem od vzniku Belgie v roce 1830. Podle ústavy je král arbitrem a strážcem národní jednoty a nezávislosti.
-
Dánsko je království ve Skandinávii, v severní Evropě; je považováno za nejjižnější ze severských zemí. Má asi 5,5 milionu obyvatel. Je zakládajícím členem NATO a OECD a od roku 1973 členem EU. Hlavou státu je královna Markéta II.
-
Lichtenštejnské knížectví je malý vnitrozemský stát ve střední Evropě, mezi Rakouskem a Švýcarskem. Má zhruba 35 000 obyvatel. Hlavním městem je Vaduz, největším městem Schaan. Lichtěnštejnsko je nejmenší, ale také nejbohatší z německy mluvících států. Současným knížetem je Jan Adam II., který vládne od roku 1989. Lichtenštejnsko má velmi silné historické vazby s českými zeměmi.
-
Lucembursko je malý evropský stát na rozhraní střední a západní Evropy. Žije tu něco přes půl milionu obyvatel. Je například zakládajícím členem EU, NATO i dalších mezinárodních organizací a jde o stát s nejvyšším HDP na světě. Současným velkovévodou je Henri (Jindřich), který nastoupil na trůn roku 2000 po abdikaci svého otce Jeana.
-
Monacké knížectví je mikrostát v jihozápadní Evropě s asi 30 tisíci obyvateli a plochou pouze něco přes 2 km2. Jde o jeden z nejhustěji osídlených států na světě. Současným knížetem je Albert II., který nastoupil roku 2005
-
Nizozemsko je evropský stát s asi 16,8 miliony obyvatel. Je to zakládajícím členem EU i NATO. Hlavním městem je Amsterdam, ale sídlo vlády i královny se nachází v Haagu. Haag je zároveň důležitý také jako sídlo mezinárodních soudů OSN. Nizozemským králem je Vilém-Alexandr, který vládne od dubna 2013.
-
Norsko je království na severu Evropy, na západním pobřeží Skandinávie. Má asi 4,9 milionu obyvatel. Norsko je zakládajícím členem NATO, OSN, Severské rady a Rady Evropy a členem Evropského hospodářského prostoru. Hlavou státu je král Harald V., který vládne od roku 1991.
-
Španělsko je země v jihovýchodní Evropě s 46 miliony obyvatel (2010). Je členem EU i NATO. Hlavou státu je král Filip VI., který vládne od roku 2014.
-
Spojené království je s 62 miliony obyvatel jednou z největších evropských zemí. Je členem EU i NATO. Současná královna Alžběta II. vládne od roku 1952.
-
Švédsko je severoevropské království. Nachází se ve Skandinávii a má 9,3 milionu obyvatel. Je zakládajícím členem OECD a od roku 1995 členem EU. Rozlohou je to třetí největší stát Evropské unie. Hlavou státu je král Karel XVI. Gustav, který vládne od roku 1973.
-
Antigua a Barbuda je stát ve střední Americe, který leží na třech ostrovech (Antigua 279,6 km², Barbuda 160,5 km² a Redonda 1,5 km²) v Malých Antilách. Pobřeží na východě Atlantiku a na západě Karibského moře je dlouhé 153 km.
Antigua a Barbuda je členem Commonwealthu, hlavou státu je královna Alžběta II., kterou zastupuje generální guvernér. Antigua a Barbuda je členem Karibského společenství (CARICOM) a Bolívarovského svazu pro lid naší Ameriky (ALBA).
-
Austrálie, oficiálně Australské společenství, někdy též Australský svaz, je stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánií a množstvím menších ostrovů v Jižním, Indickém a Tichém oceánu. Na severu sousedí s Indonésií, Východním Timorem a Papuou Novou Guineou, na severovýchodě se Šalamounovými ostrovy, Vanuatu a Novou Kaledonií a na jihovýchodě s Novým Zélandem.
Australská pevnina je obydlena více než 42 000 let domorodými obyvateli. V roce 1770 byla východní polovina kontinentu zabrána Velkou Británií, pobřeží osídleno transporty trestanců a 26. ledna 1788 vyhlášena jako kolonie Nový Jižní Wales. Během 19. století bylo vytvořeno pět dalších samosprávných britských zámořských teritorií.
1. ledna 1901 se šest kolonií stalo federací, čímž byl vytvořen Australský svaz. Hlavním městem je Canberra. V Austrálii žije přibližně 22 milionů obyvatel, převážně ve velkých pobřežních městech jako Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Adelaide a Darwin.
Státní zřízení Austrálie je federální konstituční monarchie nezávislá na Spojeném království, jeho hlavou je Alžběta II., kterou reprezentuje generální guvernér Sir Peter Cosgrove.
-
Bahamské ostrovy leží jihovýchodně od Floridy a severovýchodně od Kuby. Souostroví tvoří 30 větších, 700 menších (nazývaných dle velikosti cays nebo keys) a cca 2400 korálových ostrovů. Leží v Atlantském oceáně.
Státním zřízením je konstituční monarchie. Hlavou státu je královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem.
-
Bahrajn, oficiálním názvem Bahrajnské království (Mamlákat al-Bahrajn), je ostrovní stát v jižní části Perského zálivu, vůbec nejmenší v tomto prostoru. Nejbližšími sousedy jsou na západě Saúdská Arábie a na jihovýchodě Katar. S pevninou (Saúdskou Arábií) je Bahrajn spojen 25 km dlouhou Cestou krále Fahda. Stát se skládá z hlavního stejnojmenného ostrova a dalších 32 menších ostrovů, včetně přilehlého mořského území.
Bahrajňané tvoří 62 % obyvatelstva země a podíl městského obyvatelstva činí 92 %. Výraznou většinu v oblasti náboženství tvoří s více než 81 % muslimové a asi 9 % křesťané.
Hlavou státu je král Amir HAMAD bin Isa Al Chalífa. Státní zřízení je autoritativní konstituční monarchie.
-
Barbados je ostrovní království a zároveň nejvýchodnější ostrov na východní hranici Karibiku. Leží ve východní části Malých Antil, známé jako Návětrné ostrovy. Tvoří jej izolovaně umístěný a korálovými útesy obklopený stejnojmenný ostrov, jehož nejbližšími sousedy jsou Svatý Vincenc a Grenadiny a Svatá Lucie, ležící západně, respektive západoseverozápadně od něj.
Ostrov má rozlohu 430 km² a s výjimkou několika oblastí ve vnitrozemí jej tvoří nížiny.
Státoprávní uspořádání Barbadosu je parlamentní konstituční monarchie. Hlavou státu je britská královna, která je zastupována generálním guvernérem. Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament. Země je členem Commonwealthu. Ostrov je územně rozdělen do 11 farností.
Většinu obyvatel tvoří protestanti (67 %), z nichž většina se hlásí k anglikánům (40 % populace), významný podíl mají též letniční (8 %) a metodisté (7 %). Další významnou skupinou jsou římští katolíci (4 %), 17 % obyvatel se nehlásí k žádnému náboženství. Na ostrově se praktikuje více než 100 náboženských směrů.
-
Belize je malý stát na východním pobřeží Střední Ameriky. Na severozápadě sousedí s Mexikem a na západě a na jihu s Guatemalou. Hlavou státu je královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem Sirem Colvillem Norbertem Youngem.
Belize je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky. Obyvatelé jsou potomci afrických otroků, Mayů, evropských osadníků nebo míšenců těchto skupin. Většinou žijí v pobřežních oblastech. Úředním jazykem je angličtina, téměř polovina populace ovšem mluví španělsky, používá se i belizská kreolština a původní jazyky (garífuna, mayské jazyky). V roce 2010 mesticové tvořili 50 % obyvatelstva státu, Kriolové 21 %, Mayové 10 % a indiáni kmene Garífuna 6,4 %.
-
Bhútán je vnitrozemský stát v jižní Asii. Leží na východním konci himálajských hor. Na jihu, východě a západě sousedí s Indií, na severu s Tibetskou autonomní oblastí. Od nedalekého Nepálu je Bhútán oddělen indickým státem Sikkim. Bhútánu se někdy říká „země hřmícího draka“.
Státní zřízení Bhútánu je konstituční monarchie. Hlavou státu je král Džigme Khesar Namgjal Wangčhug.
-
Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí, se rozkládá na ostrově Borneo, v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií. Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN).
Státní zřízení je sultanát. Hlavou státu je sultán Paduka Seri Beginda Sultan Hadži Muda Hassanal Bolkiah Muizadin Wadualah. Oficiálním náboženstvím sultanátu Brunei Darussalam je islám. Byl ukotven v místní ústavě.
Náboženské složení obyvatel: islám 67 %, buddhismus 13 %, křesťanství 10 %, jiné víry 10 %. Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství. Jako jedna ze tří zemí (kromě Lichtenštejnska a Palau) má Brunej nulový státní dluh.
-
Commonwealth (celým označením Commonwealth of Nations, česky Společenství národů) je volné sdružení Velké Británie a jejích bývalých dominií a kolonií. Do roku 1931 Commonwealth nesl označení Britské impérium, v letech 1931-1947 pak Britské společenství národů. Formální hlavou Commonwealthu je britský panovník, v současnosti tedy Alžběta II.
Součástí Commonwealthu jsou tyto země:
V Austrálii a Oceánii: Austrálie, Nový Zéland, Samoa, Tonga, Papua-Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu, Kiribati, Vanuatu, Nauru;
V Asii: Indie, Pákistán, Srí Lanka, Malajsie, Singapur, Bangladéš, Maledivy, Brunej;
V Africe: Jihoafrická republika, Ghana, Nigérie, Sierra Leone, Tanzanie, Uganda, Keňa, Malawi, Zambie, Gambie, Botswana, Lesotho, Mauricius, Svazijsko, Seychely, Namibie, Mosambik, Kamerun, Rwanda
Jak je z letmého pohledu patrné, některé země, jež jsou součástí Commonwealthu, jsou zároveň republikami. Nejedná se tedy výhradně o monarchie. Nicméně některé ze zemí Commonwealthu jsou zároveň monarchiemi a některé podléhají přímo britské koruně (jejich hlavou je královna Alžběta II.).
-
Grenada je ostrovní stát v Karibském moři v Malých Antilách. Nachází se v jižní části Návětrných ostrovů severozápadně od státu Trinidad a Tobago a jihozápadně od státu Svatý Vincenc a Grenadiny nedaleko venezuelského pobřeží. Rozloha Grenady je 344 km² (patří mezi nejmenší nezávislé státy na západní polokouli), počet obyvatel je přibližně 110 000. Hlavním městem je Saint George's s 4300 obyvateli.
Dominantním náboženstvím je katolictví (53 % populace), protestantství představuje zbývajících 47 procent. Nejpočetnějšími protestanty na Grenadě jsou anglikáni, k nimž se hlásí 13,8 % obyvatel. Přestože křesťanství má na ostrově dlouhou tradici, značná část obyvatel praktikuje též kult tzv. obeah, mystické entity bílé magie schopné proklínat lidi (takové prokletí se pak, dle věřících, projeví jako duševní chroba). Tento kult není nepodobný kultu vúdú jinde v Karibiku, oba totiž pochází ze západní Afriky, odkud byli na Grenadu dováženi černí otroci.
Státním zřízením je konstituční monarchie jejíž hlavou je královna Alžběta II. zastupovaná generálním guvernérem.
-
Jamajka, oficiálně Jamajské království je stát ve střední Americe, který se nachází na stejnojmenném ostrově ve Velkých Antilách v Karibském moři. Jedná se o největší anglicky mluvící ostrov v Karibiku a třetí největší v regionu.
Absolutně nejrozšířenějším náboženstvím na Jamajce je křesťanství, ale nejznámější náboženství spojované s Jamajkou je rastafariánství.
Státní zřízení Jamajky je konstituční monarchie. Královna Alžběta II. je zastoupena generálním guvernérem.
-
Japonsko (japonsky: Nihonkoku/Nipponkoku) je císařský ostrovní stát ve východní Asii. Na západě ho Korejský průliv odděluje od pobřeží Koreje, Japonské moře ho odděluje od Severní Koreje a Ruska. Japonské ostrovy Rjúkjú z východu ohraničují Východočínské moře a na jihu sahají až k Tchaj-wanu.
Japonsko je konstituční monarchie, kde moc císaře je maximálně omezena. Jeho funkce je pouze reprezentativní, ústava z roku 1947 definuje jeho pozici takto: „Císař je symbol státu a jednoty národa, odvozuje svou moc a postavení od vůle národa, v němž tkví nezávislá moc“. Nepřímo je tedy řečeno že Císař již není pozemský potomek bohů, ale běžný monarcha. Toto prohlášení učinil císař Hirohito. Moc drží v rukou převážně japonský premiér a další zvolení členové Národního shromáždění, zatímco svoboda volby spočívá na japonských občanech. Císař působí především jako hlava státu při diplomatických příležitostech. Současným císařem je Naruhito.
Hlavními japonskými náboženstvími jsou šintoismus a budhismus. Specifikou Japonska je, že většina lidí se hlásí k oběma hlavním náboženstvím. Běžně se uvádí údaje cca 70% šintoisté, 30% buddhisté. Tyto údaje je však třeba považovat za zavádějící, jelikož většina Japonců pouze udržuje některé národní zvyky, tradice a pověry (lze srovnat s tím, když český ateista slaví Vánoce). Běžně je v šintoistické svatyni koutek pro buddhisty a naopak. Ke křesťanství se hlásí 1 % obyvatel (podle jiných údajů až 6 %). V zemi také působí mnoho sekt, které tato náboženství kombinují.
-
Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, je stát v oblasti Blízkého východu. Jeho sousedy jsou Irák, Izrael, Saúdská Arábie, Sýrie.
Ve starších pramenech je současné území uváděno jako Transjordánsko nebo Zajordánsko, protože leží na východ od Jordánu. Jako Transjordánsko (nebo Zajordánsko) je také označováno území dnešního Jordánska v letech 1921-1946, kdy podléhalo jako mandátní území Britům.
Náboženství: sunitští muslimové 92 %, křesťané 6 % (hlavně řečtí pravoslavní, ale též uniaté a římští katolíci, syrští pravoslavní, koptští pravoslavní, arménští pravoslavní, a protestanti), jiní 2 % ( šíitští muslimové a skupinky drúzů).
Státní zřízení Jordánska je konstituční monarchie, v jejímž čele stojí od roku 1999 král Abdalláh II. Následníkem trůnu je jeho syn Husajn, narozený v roce 1994.
-
Kambodža (kambodžsky Kâmpŭchea), celým názvem Kambodžské království nebo Království Kambodža (kambodžsky Preăh Réachéanachâkr Kâmpŭchea), je království v jihovýchodní Asii. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem; na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Země patří mezi nejchudší v regionu. Smutný věhlas si získala zejména vinou řádění Rudých Khmerů v letech 1975-1979, kdy byly vyvražděny na 2 miliony obyvatel (zhruba čtvrtina tehdejší populace). V letech 1976 - 1990 byl pro Kambodžu používán název Kampučia (1976-1979 Demokratická Kampučia (kambodžsky Kampuchea Prachea Thipatey), 1979-1990 Kampučská lidová republika, duben 1990 - září 1993 Kambodžský stát).
Král Norodom Sihanuk, který v průběhu více než šesti desetiletí povětšinou stál v čele země ať už jako král, předseda vlády či prezident (krátce byl formální hlavou státu i za Rudých Khmérů a Kambodža tak vlastně byla první komunistickou monarchií na světě) v roce 2004 pro chatrné zdraví abdikoval. Kambodža je království a volební monarchie, nového krále vybírá Královská trůnní rada, jen z vybraných osob. Novým panovníkem byl 14. října 2004 vybrán Sihanukův mladší syn Norodom Sihamoni, který mimo jiné hovoří plynně česky, neboť dlouhá léta studoval v Praze a žil třináct let v Československu.