Aktuálně

Exkluzivní výzkum společnosti SC&C pro český rozhlas ke stému výročí nastolení republiky ukázal, že 13% Čechů preferuje monarchii před republikou a celých 60 % soudí, že bychom se měli lépe nebo stějně, kdyby se Rakousko-Uhersko nebylo rozpadlo.

Český rozhlas Plzeň pozval na středeční podvečer druhou skupinu zástupců kandidátek, kteří se ucházejí o hlasy občanů v nadcházejících komunálních volbách do Zastupitelstva města Plzně.  Moderátor požádal přítomné kandidáty o vyjádření svých postojů, názorů a záměrů na téma: bezpečnost, doprava, ekologie, elektronizace úřadů a využití veřejného prostoru.

V předvolební debatě ke komunálním volbám zastupoval Korunu Českou Jan Drnek, člen předsednictva KČ a spisovatel a vychovatel mládeže. V debatě zmínil programové priority Koruny České v Plzni, jako je obnova historické budovy kasáren 35. pěšího pluku, kterou zcela zbytečně zbořili komunisté roku 1969, podpora městské hromadné dopravy včetně zavedení okružních linek nebo zřízení pěší zóny v historickém centru města.

Debatu si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu Plzeň.

V souvislosti s 80. výročím Mnichovské dohody vyšel na serveru Lidovky.cz rozhovor se spisovatelem a historikem Janem Drnkem, členem předsednictva Koruny České, který napsal tetralogii o alternativní historii Československa, začínajcí právě obdobím Mnichovské dohody z roku 1938 a zkoumající možný vývoj událostí, pokud by Československo namísto kapitulace zvolilo odpor proti německé agresi.

Hledal jsem způsob, jak k problematickému tématu Mnichova proniknout. Navíc klasickou, historickou metodou už to zpracovala celá řada lidí, mně ale tenhle postup přišel příliš povrchní a slabikářový, nepovažoval jsem to za solidní zkoumání. Přelomem pro mě byla četba knihy Kennetha Mackseyho o alternativní historii invaze do Velké Británie. Tehdy mě napadlo, že tohle je přesně ta forma, kterou potřebuji.

Rozhovor si můžete přečíst zde: Mnichov nám zlomil páteř, měli jsme se nacistům bránit, říká autor románu o alternativní historii Československa

Jan Drnek je citován také v článku Československo se chtělo, mohlo, a proto i mělo bránit.’ Historici hodnotí odkaz Mnichova 1938

Více o knize Žáby v mlíku si můžete přečíst například na webu Databáze knih.

Zveme na odhalení opraveného památníku padlých vojáků z první světové války ve vesnici Deštné, části obce Jakartovice. Na jeho opravě se významně podílel slezský zemský hejtman KČ Jaroslav Vavříček a místní společnost Koruny České Opava.

Slavnostní odhalení se koná v neděli 11. 11. 2018 od 11 hodin.

Nedávno zveřejnil tým primátorky Krnáčové neuvěřitelný pokus o změnu zákona č.20/1987 Sb. o statní památkové péči.  Podstatou návrhu bylo zrušení paragrafu 14 zákona, určujícího povinnosti Národního památkového ústavu v procesu projektování a výstavby měst a stavebních řízení. V ústavu pracují odborní pracovníci, proto je to Ústav.

Nijak nezakrývaným cílem bylo uvolnit ruce navazujícím výkonným úředníkům samosprávných úřadů k rozhodování o územním plánování a v povolování staveb, týkajících se nějak ochrany kulturního dědictví, aniž by byli povinni jako dosud respektovat odborné stanovisko NPÚ. Naštěstí pro město šlo o tak zjevné blouznění, že neprošla ani současným zastupitelstvem.

Vyšlo nové číslo monarchistického zpravodaje, které je obsahově věnováno především nadcházejícím komunálním a senátním volbám a blížícímu se výročí nastolení republiky v roce 1918.

Z obsahu čísla:

2-4: Noční hlídka – Zlo se nedá nakrmit
4: Kdo jsme v politice - základní pojmy
4-15: Výzvy, programy, kandidatury a prohlášení KČ k obecním volbám 2018
15: Co se chystá – Akce KČ v závěru roku
16-18: Völkermanifest Karla I., Filadelfská dohoda, Andrássyho nóta, Martinská deklarace
19-24: 28. říjen - kriticky k 100letým výročím

24-27: Církev a monarchie
Dopis Stephenu Hawkingovi (Drnek)
Mariánský sloup - (Pejřimovský)
Evropský koncept svobody, Retro (Drnek)

28-42: Markrabství Moravské,
Mimořádný Moravský zemský sněm.
30-39: Konfiskace a Liechtensteinové, návštěva v Moravském Krumlově (M.Pauřík)
Rozhovor s knížetem Hansem Adamem.

43-92: Monarchisté v uniformách
Sbírka spolku Radecký,
Vysloužilci a svěcení pramene v Navarově,
Ostrostřelci v Obříství i jinde,
Dolomity po 100 letech - výstava,
50-56: Nové odzbrojovací aktivity Bruselu,
Jak to Italové vyhráli - článek (J. Drnek),
Monarchistický kalendář srpen - říjen,
Mýtus o Napoleonově invazi (Jiří Kovařík).
93-96: Vyšegrad - Maďaři, migrace a OSN

97: Literatura – Nová kniha Josefa Štogra,
poezie Josefa Tomáše.

98: Kontakty
99-111: Přílohy o ekonomice monarchie.

Konal se 1. září L. P. 2018 v Bystřici pod Hostýnem.

Před samotným započetím sněmu proběhla ohlášená pouť za obnovu Českého království na Svatém Hostýně s položením kytice k pamětní desce císaře Františka Josefa I. při kapli Sv. Kříže, předtím krátké zastavení u pamětní desky obětí komunismu.

Od 10 hodin proběhla mše sv. v basilice minor Nanebevzetí Panny Marie. Kromě poutě za obnovu Českého království se zároveň jednalo i o pouť politických vězňů, mši sv. sloužil J. Em. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas Zemí Koruny české.

Po mši následoval přesun do restaurace Rondo v Bystřici pod Hostýnem.

Stanovisko

Evropské koalice pro Prahu

k blížícímu se výročí 21. srpna 1968

Koalice 6 politických stran a hnutí, sdružující politické strany SNK Evropští demokraté, evropani.cz, Sdružení pro Místní Správu, Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), Konzervativní strana a hnutí: Klub angažovaných nestraníků, spojená pro volby do zastupitelstva hl. m. Prahy pod názvem Evropská koalice pro Prahu vydává toto stanovisko:

Lidé se nás ptají, proč kandidujeme v pražských volbách jako evropská koalice a co mají evropské hodnoty společného s komunální politikou. Padesáté výročí 21.srpna 1968 nabízí jednoduchou a srozumitelnou odpověď.

V roce 1968 chtěl český národ učinit volbu. Chtěl zvolit možnost, aby Češi mohli svobodně rozhodovat o svém životě, aby naše vlast mohla prosperovat na základě podnikatelské iniciativy jednotlivců, aby se talenty našich lidí mohly svobodně rozvíjet bez potlačování svobody myšlení a projevu. Český národ prostě chtěl, aby mohl žít jako evropský národ. Brutální vojenské a politické násilí spojené s hanebnou zradou tradičního česko-ruského přátelství vedlo k tomu, že svoji evropskou volbu český národ učinil až v roce 1989 po 20 letech politického a duchovního útlaku, mravního rozkladu, hospodářské devastace a života v kleci „tábora míru a socialismu“ obtočené ostnatým drátem.

Zveme na poutní mši svatou u blahoslaveného Karla Rakouského nad Branišovem, konanou u příležitosti výročí posvěcení kaple.

Mše svatá v tradičním římském ritu bude sloužena v neděli 22. 7. od 14 hodin.

Vyšlo nové číslo monarchistického zpravodaje, věnované dění v posledních měsících.

Z obsahu čísla:
2-7: Noční hlídka – Konzervativní alternativa KČ k volbám
8-9: Mimořádný pracovní sněm v a ČZS v Pohledi - zpráva o průběhu a programu
10-14: Dění v KČ, zápisy a jednání; Výzvy a prohlášení KČ
15-18: Washingtonská deklarace kriticky k jednomu výročí (J. Drnek)
19: Květinu na hrob E. Háchy (L. Frýbort)

20-26: Církev a monarchie
O rodině a manželství (Bárta, Drnek)
Mariánský sloup - (Pejřimovský)
O vymírání s J. Klimešem

27-29: Markrabství Moravské,
Akce a pozvánka na Moravský zem. sněm.

30-64: Monarchisté v uniformách
Akce spolku Radecký
pomník maršála Radeckého,
Zpráva z Audience 2018,
vysloužilci a ostrostřelci,
Hrdinové od Piavy - článek (J. Drnek)
Monarchistický kalendář červen, červenec

65-71: Vyšegrad - nová rubrika o Podunají
72-77: Literatura – Nová kniha Jana Drnka s ukázkou
78: Kontakty
79-97: Materiály volebního koordinátora k volbám 2018

  • 1