Z médií

Konzervativní noviny přinesly rozhovor s arcivévodou Jiřím Habsbursko-Lotrinským, který přednášel na Karlově univerzitě o střední Evropě a Evropské unii.

V Konzervativních novinách vyšel rozhovor s Ninou Novákovou, naší kandidátkou do Evropského parlamentu, v němž přibližuje svou politickou minulost a vysvětluje své hlavní téma, kterým je vzdělávání a boj proti zhoubné genderové ideologi.

Jak souvisí rozpad Podunajské monarchie s okupací Čech, Moravy a Slezska, k níž došlo 15. března 1939? Hrozí nám podobná situace? Na co se koncepčně připravuje Armáda ČR? A je členství v NATO zárukou naší vojenské bezpečnosti?

V pořadu ČT24 Politické spektrum diskutovali:

  • místopředseda strany Koruna Česká - monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska a kandidát za KDU-ČSL ve volbách do Evropského parlamentu JUDr. Petr Krátký,
  • předseda strany Volte pravý blok (www.cibulka.net) p. Petr Cibulka a
  • tajemník strany realiste.cz RNDr. Jiří Hynek.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116287760-politicke-spektrum/219411058200011/

Politické spektrum 16 3 2019

V dnešním vydání Lidových novin vyšla zpráva o Tříkrálovém pochodu za monarchii, který se konal v sobotu 5. ledna.

Více než stovka lidí dorazila v sobotu v tříkrálovém průvodu za zvuku národních písní před Pražský hrad, kde podpořili znovuzavedení rnonarchie na českénm území. Pochodovali z Václavského náměstí pod transparenty Za monarchii nebo Monarchie není anarchie. Organizátor, historik a spisovatel Petr Placák, řekl, že současný prezident Miloš Zeman rozděluje společnost. Monarchisté dlouhodobě žádají obnovu českého království, které je podle jejich názoru ze všech státních zřízení tím nejlepším.

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl reportáž o Tříkrálovém pochodu za monarchii, který tradičně pořádá Petr Placák a redakce časopisu Babylon a účastní se jej mnoho členů Koruny České.

Monarchisté dlouhodobě požadují obnovení českého království. Monarchie je podle jejich názoru ze všech státních zřízení tím nejlepším.
(...) Turisté většinou hodnotili pochodující pozitivně, natáčeli si je na mobilní telefony. Z davu se občas ozývaly výkřiky jako „Vivat monarchia”, „Krále na Hrad” nebo „Miloši bal si spacák, na Hrad míří Placák”.

Celý článek: Novinky.cz - v článku můžete hlasovat o monarchii a republice

Čestný předseda KČ Václav Srb byl v sobotu 8. prosince hostem pořadu Politické spektrum na ČT24, který byl věnován tématu lidských práv a občanské společnosti.

Téma pořadu bylo zvoleno v souvislosti se dnem lidských práv slaveným 10. prosince a výročím třiceti let od snídaně českých disidentů s francouzským prezidentem Mitterandem.

Záznam pořadu můžete vidět na webu ČT24

Předseda KČ Petr Nohel poskytl rozsáhlý rozhovor Hospodářským novinám u příležitosti stého výročí událostí roku 1918.

Václav Srb | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Václav Srb, čestný předseda Koruny České, poskytl u příležitosti našeho Pochodu za monarchii rozhovor pro Lidové noviny.

Zatímco lidé o víkendu slavili vznik republiky, monarchisté si připomínali konec království. V neděli kráčel Prahou pochod, který organizovala monarchistická strana Koruna česká. „Vývoj na Pražském hradě, v sídle českých panovníků, je v posledních letech takový, že minimálně na polovinu obyvatelstva působí dojmem, že by o alternativě bylo možné aspoň diskutovat,“ řekl v rozhovoru pro LN čestný předseda strany Václav Srb s tím, že návrat k monarchii podle něj začíná být seriózní alternativa.

Celý článek: Habsburkové nikdy neřekli ano, chci český trůn. Ale zatím nikdy neřekli ne, říká čestný předseda monarchistů

Čestný člen KČ a významný historik Jiří Rak promluvil v rozhovoru pro týdeník E15 o problémech spojených se současnými oslavami vzniku Československa:

Vznik Československa je zatížený třemi lžemi. Lží o utrpení, lží o boji proti Rakousku a lží o českém charakteru. Děti se stále učí o rakouském útlaku, aby se vzápětí dozvěděly, jak v té době vznikala vrcholná díla české literatury, říká historik Jiří Rak.

Celý článek: Vznik Československa zatěžují stále živé lži o utrpení pod Rakouskem, říká historik Jiří Rak

Sociální sonda Hospodářských novin ke 100. výročí rozpadu Rakouska-Uherska ukázala, že 46 % lidí si myslí, že vznik ČSR byla chyba a kdyby zůstala monarchie, byli bychom na tom dnes lépe. 39 % by podpořilo obnovení Rakouska-Uherska i v současnosti.

Dotazník Hospodářských novin byl šířen online, a nejedná se tedy o zcela reprezentativní průzkum veřejného mínění (jako byl například nedávný průzkum společnosti SC&C pro Český rozhlas, který ukázal, že podle 41 % lidí bychom se měli lépe, kdyybchom zůstali součástí Rakouska-Uherska, a 13 % lidí považuje monarchii za nejlepší státní zřízení). Přesto však i v tomto případě byl dle věku, vzdělání, pohlaví a regionu vytvořen model, který splňuje demografické rysy České republiky, takže výsledky mají větší vypovídací hodnotu než pouhá webová anketa.

Zatímco 46 % respondentů souhlasilo s názorem, že kdyby zůstala monarchie, byli bychom na tom lépe, jen 43 % bylo proti. Obnovení Rakouska Uherska by podpořilo 39 % lidí, zatímco 56 % bylo proti. Obnovení Československa by naproti tomu podpořilo 43 % respondentů a 51 % bylo proti. Vidíme tedy, že podpora obnovení Československa je vyšší, ale nikterak výrazně, což zvláště v tomto v roce velkolepých oslav Československa stojí za pozornost. Je škoda, že v rámci průzkumu nedostala prostor také otázka na obnovení Českého království jako takového; bylo by zajímavé tento výsledek porovnat s podporou obnovení Rakouska-Uherska.

Důležitým argumentem, který lidé uváděli pro obnovu Rakouska-Uherska, bylo že velká říše dokáže na politickém i hospodářském poli více než malé státy.

"Považuji mnohonárodnostní monarchii za nejlepší možné řešení pro vývoj národů střední Evropy a rozvoj zdejšího území. Konstituční monarchie z principu posuzuje věci v delším časovém horizontu, než je jen aktuální volební období. Republikánstvím jsme zabili čas velkých vizí," dodává jeden z dvou tisíc dotázaných.

Infografika ukazující výsledky

Zdroj: Bylo by lepší, kdyby Rakousko - Uhersko přežilo? Řada Čechů si myslí, že ano, ale chtěli by v něm rovné postavení (celý článek je dostupný předplatitelům HN, případně po zaplacení malého jednorázového poplatku)

  • 1