Z médií

Rozhovor s čestným předsedou Koruny České Václavem Srbem o osobnosti císaře Františka Josefa I. a o monarchii obecně vyšel v časopise Meridian, který je distribuován ve vlacích Českých drah.

Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva. Koalici chyběl k zisku dvou mandátů jediný hlas. Při takto těsném výsledku chce objasnit průběh voleb. V tiskovém prohlášení to za koalici uvedl krajský manažer TOP 09 Michael Kubík. Koalici tvoří kromě TOP 09 také Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká.

Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 procenta. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

„Jeden jediný chybějící hlas nemá ve volební historii obdoby. Při podrobném seznámení se s dílčími výsledky voleb dochází k nalezení mnoha nesrovnalostí, které při takto těsném výsledku považujeme za nutné objasnit. Není možné, aby případné drobné pochybení jednotlivce zásadně ovlivnilo volební výsledek,“ zdůvodňuje podání stížnosti předseda krajské TOP 09 Jiří Blažek.

Celý článek si můžete přečíst na webu ČT24

Havlíčkobrodský deník přinesl v rámci série Lidé odvedle článek monarchisty Jindřicha Holuba, člena předsednictva Koruny České, předsedy Spolku pro obnovení Českého království a starosty obce Pohleď.

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Silný hlas Markéty Fialové o monarchiích v Evropě a o možnostech obnovy monarchie u nás.

Spolu s Radimem Špačkem v pořadu diskutoval jako zastánce republikánských pozic bývalý diplomat Michael Žantovský. Mluvili o přednostech monarchie jako systému, konkrétně o vynikajícím způsobu, jakým reprezentuje svou zemi britská královna Alžběta i o jiných monarchiích v Evropě. Došlo na zhodnocení uplynulých sto let republikánského experimentu v českých zemích i na perspektivu budoucího obnovení monarchie zde i v jiných státech. V úvodní reportáži promluvil o přednostech monarchie také Petr Placák a v živém vstupu historik Jiří Pernes popsal historii konce Rakousko-Uherské monarchie a jaké byly šance na její zachování.

Plné znění je k vidění v online archivu televize na adrese https://cnn.iprima.cz/porady/silny-hlas-markety-fialove/09072020,
Zkrácená verze na https://cnn.iprima.cz/porady/silny-hlas-markety-fialove/09072020-0

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Politické spektrum ČT24, jehož tématem bylo zhodnocení dění v minulém roce.

S Radimem Špačkem diskutovali Petr Bajer za Stranu soukromníků České republiky a MUDr. Lubomír Nečas za Stranu Práv Občanů – Zemanovce.

Diskutovalo se o kauzách a střemu zájmů českého premiéra, přičemž Radim Špaček (který je profesí biolog) upozornil na problém úbytku biodiverzity v české přírodě v důsledku nevhodného zemědělského hospodaření, kdy snaha o zlepšení jde proti zájmu agrobaronů, jako je Andrej Babiš, který tak aktivně brání tomu, aby se změnila pravidla pro zemědělské dotace. Dalšími tématy byly dlouhodobé protivládní demonstrace a zároveň trvající vysoká podpora hnutí ANO a neschopnost opozičních stran dosáhnout většího úspěchu nebo zrušení zdanění náhrad církvím Ústavním soudem.

Pořad můžete zhlédnout na webu České televize.

 

 

Mnoho médií přineslo o víkendu zprávu o tradičním Tříkrálovém pochodu Za monarchii v sobotu 11. ledna, který pořádá skupina monarchistů okolo Petra Placáka a účastní se jej i mnoho členů a příznivců Koruny České.

V Hodonínském deníku vyšel článek o mši svaté za arcivévodu Karla Habsburského, kterou pořádá místní společnost Koruny České Strážnice.

Už po desáté nechají monarchisté sloužit mši v chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici za vnuka posledního českého krále, moravského markraběte, císaře Karla. Stejnojmenný vnuk panovníka z Habsbursko-Lotrinské dynastie oslaví devětapadesáté narozeniny. „Tento počin je brán jako oficiální akce Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska za přítomnosti jejího předsednictva a mnohých členů a příznivců, místních farníků a také by měli přijet zástupci rakouské SGA (Černožluté aliance – pozn. red.),“ informoval Hodonínský deník Moravský zemský hejtman Koruny české Jiří Čížek. Doplnil, že mše 10. ledna se má zúčastnit i rytíř v řádovém plášti s insigniemi reprezentující Evropský Řád svatého Jiří Domu Habsbursko-Lotrinského.

Zdroj: Hodonínský deník

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Politické spektrum ČT24 na téma Jak je na tom naše společnost po třiceti letech od revoluce.

V diskusi mimo jiné upozornil na roli hlavy státu: V čele státu nemá stát volený politik, ale osobnost, připravovaná na takovou roli od dětství .... Připoměl problém volených politiků, kteří při výkonu funkce vidí jen na konec svého mandátu a chybí tu osobnost nevoleného panovníka, který vykonává správu země s výhledem na věčnost a může tak plnit úkol, který formuloval už císař František Josef I., chránit národ před jeho politiky.

Dále v pořadu  vystoupili JUDr. Petr Jantač, předseda evropani.cz, a Mgr. Jana Volfová, předsedkyně strany Česká Suverenita.

Záznam pořadu si můžete přehrát v archivu ČT

Článek o našem tradičním pochodu 28. října za návrat krále do Českých zemí vydal mimo jiné britský server Royal Central.

Čeští monarchisté pořádali 28. října v Praze každoroční Pochod za monarchii. Jejich cílem je návrat habsburské monarchie do své země. Zatímco vládní představitelé oslavovali 101. výročí zaniklého Československa, monarchisté se shromáždili u sochy sv. Václava a vydali se na pochod ulicemi Prahy.

V uvítacím proslovu Radim Špaček, předseda Koruny České, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska, zdůraznil, že se monarchisté scházejí na stejném místě, kde se konaly demonstrace proti komunistickému režimu.

Radim Špaček vydal prohlášení, v němž uvádí: “Monarchisté navhují očividné řešení, svěřit funkci hlavy státu do rukou nevolené osoby, obdařené zásadně jiným druhem legitimity než volení zastupitelé”. Špaček zdůraznil, že monarchisté nejsou spolek nostalgiků, kteří sní o zlatovlasých princeznách a princích na bílých koních, nýbrž navrhují zcela racionální a vyargumentovanou variantu obsazení úřadu hlavy státu, která by byla od dětství připravována na svou roli a měla by přirozeně dobré vztahy s dalšími panovnickými dynastiemi.

Pochodu se zúčastnilo několik stovek lidí, kteří pokojně prošli centrem Prahy a získali si značnou pozornost.

Celý článek si můžete přečíst v angličtině zde: Monarchists march for the return of the monarchy in Prague

O letošním Pochodu za monarchii přinesl zprávu mimo jiné server Eurozprávy.cz, který citoval předsedu Radima Špačka.

Na Václavském náměstí si vznik republiky připomněli čeští monarchisté. S sebou si přinesli podobizny Karla IV. nebo císaře Franze Josefa a zároveň transparenty s hesly jako například Ano demokracii, ano monarchii, ne republice.

"Potřebujeme v čele státu někoho, kdo bude na tuto funkci připravován od mala a bude představovat symbol národa. Monarchie umí něco, co republika neumí, sjednocovat lidi v radosti," řekl předseda monarchistů Radim Špaček.

Zdroj: eurozpravy.cz
  • 1