Z médií

Havlíčkobrodský deník přinesl v rámci série Lidé odvedle článek monarchisty Jindřicha Holuba, člena předsednictva Koruny České, předsedy Spolku pro obnovení Českého království a starosty obce Pohleď.

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Silný hlas Markéty Fialové o monarchiích v Evropě a o možnostech obnovy monarchie u nás.

Spolu s Radimem Špačkem v pořadu diskutoval jako zastánce republikánských pozic bývalý diplomat Michael Žantovský. Mluvili o přednostech monarchie jako systému, konkrétně o vynikajícím způsobu, jakým reprezentuje svou zemi britská královna Alžběta i o jiných monarchiích v Evropě. Došlo na zhodnocení uplynulých sto let republikánského experimentu v českých zemích i na perspektivu budoucího obnovení monarchie zde i v jiných státech. V úvodní reportáži promluvil o přednostech monarchie také Petr Placák a v živém vstupu historik Jiří Pernes popsal historii konce Rakousko-Uherské monarchie a jaké byly šance na její zachování.

Plné znění je k vidění v online archivu televize na adrese https://cnn.iprima.cz/porady/silny-hlas-markety-fialove/09072020,
Zkrácená verze na https://cnn.iprima.cz/porady/silny-hlas-markety-fialove/09072020-0

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Politické spektrum ČT24, jehož tématem bylo zhodnocení dění v minulém roce.

S Radimem Špačkem diskutovali Petr Bajer za Stranu soukromníků České republiky a MUDr. Lubomír Nečas za Stranu Práv Občanů – Zemanovce.

Diskutovalo se o kauzách a střemu zájmů českého premiéra, přičemž Radim Špaček (který je profesí biolog) upozornil na problém úbytku biodiverzity v české přírodě v důsledku nevhodného zemědělského hospodaření, kdy snaha o zlepšení jde proti zájmu agrobaronů, jako je Andrej Babiš, který tak aktivně brání tomu, aby se změnila pravidla pro zemědělské dotace. Dalšími tématy byly dlouhodobé protivládní demonstrace a zároveň trvající vysoká podpora hnutí ANO a neschopnost opozičních stran dosáhnout většího úspěchu nebo zrušení zdanění náhrad církvím Ústavním soudem.

Pořad můžete zhlédnout na webu České televize.

 

 

Mnoho médií přineslo o víkendu zprávu o tradičním Tříkrálovém pochodu Za monarchii v sobotu 11. ledna, který pořádá skupina monarchistů okolo Petra Placáka a účastní se jej i mnoho členů a příznivců Koruny České.

V Hodonínském deníku vyšel článek o mši svaté za arcivévodu Karla Habsburského, kterou pořádá místní společnost Koruny České Strážnice.

Už po desáté nechají monarchisté sloužit mši v chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici za vnuka posledního českého krále, moravského markraběte, císaře Karla. Stejnojmenný vnuk panovníka z Habsbursko-Lotrinské dynastie oslaví devětapadesáté narozeniny. „Tento počin je brán jako oficiální akce Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska za přítomnosti jejího předsednictva a mnohých členů a příznivců, místních farníků a také by měli přijet zástupci rakouské SGA (Černožluté aliance – pozn. red.),“ informoval Hodonínský deník Moravský zemský hejtman Koruny české Jiří Čížek. Doplnil, že mše 10. ledna se má zúčastnit i rytíř v řádovém plášti s insigniemi reprezentující Evropský Řád svatého Jiří Domu Habsbursko-Lotrinského.

Zdroj: Hodonínský deník

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Politické spektrum ČT24 na téma Jak je na tom naše společnost po třiceti letech od revoluce.

V diskusi mimo jiné upozornil na roli hlavy státu: V čele státu nemá stát volený politik, ale osobnost, připravovaná na takovou roli od dětství .... Připoměl problém volených politiků, kteří při výkonu funkce vidí jen na konec svého mandátu a chybí tu osobnost nevoleného panovníka, který vykonává správu země s výhledem na věčnost a může tak plnit úkol, který formuloval už císař František Josef I., chránit národ před jeho politiky.

Dále v pořadu  vystoupili JUDr. Petr Jantač, předseda evropani.cz, a Mgr. Jana Volfová, předsedkyně strany Česká Suverenita.

Záznam pořadu si můžete přehrát v archivu ČT

Článek o našem tradičním pochodu 28. října za návrat krále do Českých zemí vydal mimo jiné britský server Royal Central.

Čeští monarchisté pořádali 28. října v Praze každoroční Pochod za monarchii. Jejich cílem je návrat habsburské monarchie do své země. Zatímco vládní představitelé oslavovali 101. výročí zaniklého Československa, monarchisté se shromáždili u sochy sv. Václava a vydali se na pochod ulicemi Prahy.

V uvítacím proslovu Radim Špaček, předseda Koruny České, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska, zdůraznil, že se monarchisté scházejí na stejném místě, kde se konaly demonstrace proti komunistickému režimu.

Radim Špaček vydal prohlášení, v němž uvádí: “Monarchisté navhují očividné řešení, svěřit funkci hlavy státu do rukou nevolené osoby, obdařené zásadně jiným druhem legitimity než volení zastupitelé”. Špaček zdůraznil, že monarchisté nejsou spolek nostalgiků, kteří sní o zlatovlasých princeznách a princích na bílých koních, nýbrž navrhují zcela racionální a vyargumentovanou variantu obsazení úřadu hlavy státu, která by byla od dětství připravována na svou roli a měla by přirozeně dobré vztahy s dalšími panovnickými dynastiemi.

Pochodu se zúčastnilo několik stovek lidí, kteří pokojně prošli centrem Prahy a získali si značnou pozornost.

Celý článek si můžete přečíst v angličtině zde: Monarchists march for the return of the monarchy in Prague

O letošním Pochodu za monarchii přinesl zprávu mimo jiné server Eurozprávy.cz, který citoval předsedu Radima Špačka.

Na Václavském náměstí si vznik republiky připomněli čeští monarchisté. S sebou si přinesli podobizny Karla IV. nebo císaře Franze Josefa a zároveň transparenty s hesly jako například Ano demokracii, ano monarchii, ne republice.

"Potřebujeme v čele státu někoho, kdo bude na tuto funkci připravován od mala a bude představovat symbol národa. Monarchie umí něco, co republika neumí, sjednocovat lidi v radosti," řekl předseda monarchistů Radim Špaček.

Zdroj: eurozpravy.cz

Regionální noviny přinesly zprávy o mši svaté k uctění památky bl. císaře Karla I.  v neděli 20. října 2019 v opavském klášteře Marianum, již spolupořádala místní společnost Koruny České Opava.

Profesor Milan Buben, významný heraldik, genealog a teolog a také čestný člen Koruny České a přesvědčený monarchista, poskytl zajímavý rozhovor zpravodajskému serveru INFO.cz, ve kterém mimo jiné upozorňuje na přednosti monarchie.

  • 1