Z médií

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček byl hostem pořadu Politické spektrum ČT24 na téma Jak je na tom naše společnost po třiceti letech od revoluce.

V diskusi mimo jiné upozornil na roli hlavy státu: V čele státu nemá stát volený politik, ale osobnost, připravovaná na takovou roli od dětství .... Připoměl problém volených politiků, kteří při výkonu funkce vidí jen na konec svého mandátu a chybí tu osobnost nevoleného panovníka, který vykonává správu země s výhledem na věčnost a může tak plnit úkol, který formuloval už císař František Josef I., chránit národ před jeho politiky.

Dále v pořadu  vystoupili JUDr. Petr Jantač, předseda evropani.cz, a Mgr. Jana Volfová, předsedkyně strany Česká Suverenita.

Záznam pořadu si můžete přehrát v archivu ČT

Článek o našem tradičním pochodu 28. října za návrat krále do Českých zemí vydal mimo jiné britský server Royal Central.

Čeští monarchisté pořádali 28. října v Praze každoroční Pochod za monarchii. Jejich cílem je návrat habsburské monarchie do své země. Zatímco vládní představitelé oslavovali 101. výročí zaniklého Československa, monarchisté se shromáždili u sochy sv. Václava a vydali se na pochod ulicemi Prahy.

V uvítacím proslovu Radim Špaček, předseda Koruny České, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska, zdůraznil, že se monarchisté scházejí na stejném místě, kde se konaly demonstrace proti komunistickému režimu.

Radim Špaček vydal prohlášení, v němž uvádí: “Monarchisté navhují očividné řešení, svěřit funkci hlavy státu do rukou nevolené osoby, obdařené zásadně jiným druhem legitimity než volení zastupitelé”. Špaček zdůraznil, že monarchisté nejsou spolek nostalgiků, kteří sní o zlatovlasých princeznách a princích na bílých koních, nýbrž navrhují zcela racionální a vyargumentovanou variantu obsazení úřadu hlavy státu, která by byla od dětství připravována na svou roli a měla by přirozeně dobré vztahy s dalšími panovnickými dynastiemi.

Pochodu se zúčastnilo několik stovek lidí, kteří pokojně prošli centrem Prahy a získali si značnou pozornost.

Celý článek si můžete přečíst v angličtině zde: Monarchists march for the return of the monarchy in Prague

O letošním Pochodu za monarchii přinesl zprávu mimo jiné server Eurozprávy.cz, který citoval předsedu Radima Špačka.

Na Václavském náměstí si vznik republiky připomněli čeští monarchisté. S sebou si přinesli podobizny Karla IV. nebo císaře Franze Josefa a zároveň transparenty s hesly jako například Ano demokracii, ano monarchii, ne republice.

"Potřebujeme v čele státu někoho, kdo bude na tuto funkci připravován od mala a bude představovat symbol národa. Monarchie umí něco, co republika neumí, sjednocovat lidi v radosti," řekl předseda monarchistů Radim Špaček.

Zdroj: eurozpravy.cz

Regionální noviny přinesly zprávy o mši svaté k uctění památky bl. císaře Karla I.  v neděli 20. října 2019 v opavském klášteře Marianum, již spolupořádala místní společnost Koruny České Opava.

Profesor Milan Buben, významný heraldik, genealog a teolog a také čestný člen Koruny České a přesvědčený monarchista, poskytl zajímavý rozhovor zpravodajskému serveru INFO.cz, ve kterém mimo jiné upozorňuje na přednosti monarchie.

A ještě jednou – snad naposledy – maršál Koněv: Radim Špaček, předseda Koruny České a autor petice za odstranění pomníku maršála Koněva v Praze 6 v pořadu Máte slovo v České televizi.

Předseda Koruny České RNDr. Radim Špaček se v pořadu ČT24 Politické spektrum vyjádřil k potřebě odstranění sochy sovětského maršála Koněva z Praze 6. Připomněl, že pomník je spíše symbolem sovětské moci než připomínkou osvobození Prahy a že u Koněva jako historické osobnosti jednoznačně převažují negativní stránky nad pozitivními, což je dostatečným důvodem pro odstranění jeho pomníku. Dalšími diskutujícími byli místopředseda strany SNK Evropští demokraté pan Mgr. Stanislav Boloňský a místopředseda strany Národní socialisté pan Přemysl Votava.

Pořad můžete zhlédnout zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116287760-politicke-spektrum/219411058200024

Čeští monarchisté přišli s nečekaným návrhem na řešení složité situace při výběru předsedy Komise EU. Předseda Koruny České Radim Špaček zaslal premiérovi Andreji Babišovi dopis, ve kterém jej vyzývá, aby začal v Evropě jednat o nominaci Karla Habsburského. Vnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karla I. je aktuální hlavou rodu.

Celý článek: Echo24.cz

Díky účasti členů a příznivců Koruny České i dalších monarchistů na nedělní demonstraci na Letné s vlajkami Českého království se české monarchistické hnutí dostalo i na světové servery.

Konzervativní noviny přinesly rozhovor s arcivévodou Jiřím Habsbursko-Lotrinským, který přednášel na Karlově univerzitě o střední Evropě a Evropské unii.

  • 1