Zaujalo nás

Starostovi Prahy 3 byla předána petice občanů, žádající přejmenování Koněvovy ulice jménem české královny Marie Terezie, kterou podepsalo už přes 1200 lidí.

Za sepsáním petice je podle jejích autorů hlavně to, jaké reakce ze strany Ruska vyvolalo odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6.

Starosta Jiří Ptáček o tom napsal na svém Twitteru: „Dnes mě na radnici trochu přepadli Jaroslav Novák, Děpold Czernin a Adam Komers. Přinesli mi ‚Petici za přejmenování pražské Koněvovy ulice jménem Marie Terezie‘. Myšlenka na přejmenování Koněvky je stará přinejmenším třicet let. Nejčastěji padají návrhy na Hartigovu či navrácení původního názvu Poděbradova. A samozřejmě hodně lidí by už ponechalo původní název. Ale návrh na ulici Marie Terezie jsem poprvé slyšel až od těchto pánů. Každopádně petici na internetu podepsalo 1060 signatářů a řada z nich k podpisu připojila celkem obsáhlé vyjádření.“

Naše strana tuto občanskou iniciativu jednoznačně podporuje. Postoj Koruny České k osobnosti maršála Koněva a jeho pomníku je dlouhodobě jasný a připomínka českých panovníků si zaslouží ve veřejném prostoru větší přítomnost, abychom aspoň částečně napravili republikánské obrazoborectví z doby vzniku Československa. Ostatně připomenutí Marie Terezie jako velké osobnosti naší historie jsme podpořili mimo jiné otevřeným dopisem v únoru 2019 v souvislosti s jejím chystaným pražským pomníkem.

V reakci na vměšování Ruska do českých záležitostí kolem Koněvova pomníku vznikla mezi občany petice, vyzývající pražské politiky k odpovědi v podobě přejmenování Koněvovy ulice v Praze na Žižkově. Koruna Česká tuto občanskou iniciativu jednoznačně podporuje.

Text petice:

My, níže podepsaní, protestujeme proti vměšování Ruska do vnitřních věcí ČR v důsledku odstranění sochy maršála Koněva. Odmítáme se podřizovat ruskému diktátu, odmítáme trestní stíhání našich politiků, které je nejen podle mínění našeho,ale i podle názoru našich předních politiků a také prezidenta Miloše Zemana kontraproduktivním vměšováním se do cizích záležitostí.

V této souvislosti žádáme pražské politiky, aby jako adekvátní odpověď na ruské nehoráznosti přejmenovalo Koněvovu ulici v Praze na ulici Marie Terezie.

Proč právě jejím jménem? Tato slavná a významná panovnice otevřela moderní dějiny našeho státu, navíc touto trasou vedla původní císařská silnice, vystavěná za jejího panování jako součást spojení Praha - Kolín - Čáslav - Jihlava - Znojmo - Vídeň. Připomeňme si tím památku ženy, která se svou pílí a odhodláním stala respektovanou hlavou státu, obstála v boji o udržení celistvosti státu a položila základy osvícenské modernizaci, na nichž stojí naše společnost dodnes.

Petici můžete podepsat zde

V neděli upoutala britská královna Alžběta II. pozornost celého světa svým mimořádným poselstvím k národu při pandemii koronaviru. Velmi nepříjemné je bohužel srovnání s tím, co v ten samý den předvedl český prezident.

Hodnotu projevu prezidenta dobře vystihl místopředseda Koruny České Petr Krátký: Největší přínosem prezidentdenta republiky v počátcích koronavirové krize bylo, když se k ničemu nevyjadřoval.

Proslov královny Alžběty a jeho srovnání s veřejnými vystoupeními našeho prezidenta ale upoutalo pozornost mnoha českých médií. Připoměňme aspoň některé z nich:

Dnes si připomínáme 98. výročí úmrtí posledního českého krále Karla I., jehož památka je zvláště vzhledem k současné epidemii neobyčejně aktuální, jak nedávno napsal historik Charles Coulombe. K tomuto výročí byl o Karlovi I. vysílán také zajímavý rozhlasový pořad z cyklu Jak to bylo doopravdy, jehož hostem byl historik Jiří Pernes.

Čestný člen Koruny České, psychiatr, pedagog, spisovatel a kněz, profesor Maxmilián Kašparů, poskytl zajímavý rozhovor na téma negativních změn v západní společnosti, mezilidských vztahů, krize vzdělávání a školství.

Rozhovor si můžete přečíst na Konzervativních novinách nebo na webu internetového rádia Kupředu do minulosti, kde si jej můžete přečíst i přehrát v audio podobě.

  • 1