Zaujalo nás

Dnes si připomínáme 98. výročí úmrtí posledního českého krále Karla I., jehož památka je zvláště vzhledem k současné epidemii neobyčejně aktuální, jak nedávno napsal historik Charles Coulombe. K tomuto výročí byl o Karlovi I. vysílán také zajímavý rozhlasový pořad z cyklu Jak to bylo doopravdy, jehož hostem byl historik Jiří Pernes.

Čestný člen Koruny České, psychiatr, pedagog, spisovatel a kněz, profesor Maxmilián Kašparů, poskytl zajímavý rozhovor na téma negativních změn v západní společnosti, mezilidských vztahů, krize vzdělávání a školství.

Rozhovor si můžete přečíst na Konzervativních novinách nebo na webu internetového rádia Kupředu do minulosti, kde si jej můžete přečíst i přehrát v audio podobě.

Antikomunismus není přežitkem. Právě v současnosti je více než kdy jindy třeba pojmenovat a odmítnout zhoubné dědictví komunismu. Přebíráme tiskové prohlášení k výročí komunistického převratu od našich přátel z Konzervativní strany.

Thilo Sarazin, německý sociální demokrat spíše konzervativního střihu, údajně v rámci SPD nezbedné dítě. Ve svých knihách analyzuje především situaci v Německu, v poslední pak na cca 500 stranách analyzuje Islám a islamismus; formuluje otázky, jejichž řešení je podle něj nezbytné a musí být rychlé. Nějaká řešení sám také nabízí.

Jeho prvotina, jež u nás vyšla v nakladatelství ACADEMIA v roce 2011 pod názvem „Německo páchá sebevraždu“, byla prvním setkáním s tímto autorem v českém překladu. V Německu Angely Merkelové vyvolala skandál a autora stála vyhazov z  politických funkcí, jež do té doby vykonával, protože zcela nekorektně pojmenoval stav německé společnosti a kritizoval vládu.

Sarazin je ekonom a politik, člověk zjevně mimořádně přesný a věcný. Jeho knihy vždy obsahují analýzy souvislostí s daným tématem, jež jsou doplněny tabulkami a statistikami. Takovým argumentům se jen těžko čelí ideologiemi, pocity, náladami. Pokud Sarazin varuje pře záplavou imigrantů nebo před politickou korektností a dalšími levicovými omyly, činí tak suchými čísly a holými fakty. Ostatně jeho knihy opravdu nejsou lehce čtivé, o to ale plnější faktů.

Článek na zpravodajském Echo24 se věnuje plánům na obnovení pomníku maršála Radeckého na Malostranském náměstí, které KČ též výrazně podporuje.

Sotva utichla napjatá diskuze okolo návratu Mariánského sloupu na pražské Staroměstské náměstí, znovu se vynořila myšlenka na obnovení pomníku maršála Josefa Václava Radeckého z Radče. Socha českého šlechtice, vítěze v Bitvě národů u Lipska, stála do roku 1921 na Malostranském náměstí a s jeho místem se počítá i po plánované rekonstrukci celého prostoru. Podle architekta a předsedy spolku Jana Bárty se spuštění kampaně plánuje na duben. Očekává však, že podobně jako u diskuze o návratu Mariánského sloupu se zvedne velká vlna nevole některých kritiků.

  • 1