Zaujalo nás

V Konzervativních novinách vyšel zajímavý rozhovor o rodině s Maxem Kašparů, čestným členem Koruny České.

Zámek Konopiště otevřel výstavu věnovanou poslednímu rakouskému císaři a českému králi. Karel I. nastoupil na trůn v roce 1916 a vládl pouhé dva roky. Lidmi oblíbený panovník zažil jako poručík dragounského pluku první světovou válku na vlastní kůži a jeho panování bylo poznamenáno neustálou snahou o zastavení zuřícího konfliktu. V roce 2004 ho papež Jan Pavel II. pro mírové snahy blahořečil.

„V letošním osmičkovém roce si připomínáme řadu výročí, které se dotýkají naší národní minulosti, zejména ve dvacátém století. A je pravdou, že tam, kde začal onen velký příběh republiky, který si budeme připomínat hlavně v říjnu, sto let existence samostatného Československa, tak v ten okamžik skončil velký příběh české monarchie, který trval takřka deset století,“ upozorňuje kurátor expozice Jindřich Forejt.

Celý článek: Velký příběh české monarchie. Na Konopiště se vrátil poslední český král – ČT24

Ryszard Legutko, polský poslanec Evropského parlamentu a profesor humanitních věd, patří mezi nejvýznamnější současné konzervativní myslitele na světě. Jeho kniha Triumf průměrného člověka, jež nedávno vyšla česky, se setkala s velkým ohlasem u amerických paleokonzervativců. Tento znalec politické a antické filozofie v prosinci navštívil Prahu a v rozhovoru se mimo jiné věnuje problémům Polska, Evropské unie, USA a liberální demokracie, jejímž je kritikem.

Nový premiér Morawiecki ohlásil personální změny ve vládě v průběhu ledna. (Rekonstrukce vlády se odehrála v úterý 9. ledna a týkala se v podstatě deseti ministerstev. Přišli nejen noví ministři, ale vzniklo i nové ministerstvo a struktura jednoho se změnila – pozn. red.) Vládní politika se podstatně nezmění. Možná bude premiér Morawiecki klást větší důraz na ekonomiku, protože je expertem na finance a bankovnictví. V reformě soudního systému, kterou jsme začali, budeme pokračovat. Existují však oblasti, které lze reformovat jen obtížně, například zdravotnictví.

O tom, proč i přes mnohé významné výhrady za současné situace podpořit TOP 09 píše pro Konzervativní listy Jan Kubalčík, předseda Konzervativní strany, se kterou KČ dlouhodobě spolupracuje.

Na jedenáctém místě jihočeské kandidátky TOP 09 najdete zástupce Koruny České, architekta Jana Bártu, českého zemského hejtmana KČ. Takto se představil na webu TOP 09:

  • 1